3
(2)

به عنوان کارآفرینی که محصولات دستساز خود را به فروش می‌رساند، چگونه محصولات دستساز خود را تخفیف بدهیم؟ شما یک هزینه کلیدی را مدیریت می‌کنید که سایر همکاران کارآفرین محصولات غیر دستساز از آن برخوردار نیستند. این هزینه همان مدت زمانی است که شما صرف ساخت محصولاتی است که با دست‌های خود می‌سازید.
این هزینه یک دلیل بسیار مهم است که شما باید هنگام در نظر گرفتن تخفیف برای محصولات دستساز خود در نظر داشته باشید.
تقاضاهای تخفیف به انواع مختلفی ارائه می‌شوند و هر کدام نیاز به پاسخی محکم و مطمئن دارند.
ما سعی کرده‌ایم در این نوشته چند مورد از تقاضاهای تخفیف و راه‌های عملی کردن این تقاضاها را برای شما ارائه دهیم. بنابراین دفعه بعدی که مشتری‌های‌تان درخواست تخفیف کالایی را دارند، واکنش شما برای پاسخ به این درخواست‌ها بهتر خواهد بود.
درخواست‌های تخفیف از طرف افراد مختلف دارای پاسخ‌های یکسانی نیستند بنابراین در زیر درخواست‌های تخفیف از طرف افراد مختلف را بررسی می کنیم:

زمانی که …(فلان شخص)، تقاضای تخفیف برای محصولات دستساز شما دارد:


خانواده و دوستان


پاسخ به تقاضای تخفیف از طرف خانواده و دوستان برای محصولات دستساز شما بسیار مشکل است زیرا فروش این محصولات جزء کسب‌وکار شما است و نمی‌توانید به تقاضای آنها نیز جواب منفی بدهید.
هنگامی که کسی در کسب‌وکارتان به شما کمک می‌کند و یا حتی شما را در این زمینه تشویق می‌کند، ممکن است فکر کنید که به آن شخص مدیون هستید و بخواهید در صورت فروش محصولات خود به آنها تخفیف مناسبی بدهید. درواقع این طور نیست بلکه آنچه که شما به آنها مدیون هستید دوستی، تشکر، قدردانی؛ حمایت و تشویق در زمانی است که بخواهند رویاهای‌شان را به حقیقت تبدیل کنند. اما باید بدانید که این تصور که شما بخشی از سود حاصل از تجارت خود را به آنها مدیون هستید، تصوری بسیار غلط است.
در مطلب چگونه محصولات دستساز خود را تخفیف بدهیم؟ بهترین راه برای پاسخ دادن به درخواست تخفیف دوستان و خانواده برای محصولات دستساز، ابداع روشی مناسب و عمل کردن طبق آن روش از همان ابتدای کار است. اگر شما تصمیم بگیرید که برای خانواده و دوستان خود تخفیفی قائل شوید باید منظور خود را از”خوانواده” و “دوستان” بیان کنید. آیا منظور شما تنها آدم‌هایی هستند که با شما و در یک خانه زندگی می‌کنند یا شامل اقوام دور نیز می‌شود؟ شما باید منظور از به کار بردن این کلمات را برای خود بیان کنید تا بتوانید به آسانی تخفیف مناسبی برای آنها در نظر بگیرید.


افرادی که ادعا می کنند خودشان می توانند آن محصول را به آسانی تولید کنند


هنگامی که شما محصولات خود را برای فروش به نمایش می‌گذارید قطعا با افرادی روبرو خواهید شد که وقتی متوجه می‌شوند این محصولات دستساز هستند معتقدند که شما باید محصولات خود را با قیمت کمتری به فروش برسانید و حتی گاهی با افرادی روبرو می شوید که می‌گویند:”خودمان می توانیم آن محصولات را به آسانی درست کنیم!
” در واقع به کار بردن این جمله توسط افراد یک توهین بزرگ به حساب می‌آید و شما نباید ناراحتی خود را از شنیدن این جمله نشان دهید.
ما در ادامه پاسخی در این‌باره آورده‌ایم که شما می‌توانید به دلخواه خود آن‌را تغییر دهید.

“خوشحالم که توانسته‌ام چیزی را که سلیقه شما می‌پسندد بسازم، من هم در گذشته تنها محصولات را به منظور پیدا کردن سرگرمی مناسبی برای خود می‌ساختم اما امروزه تولید و فروش این محصولات کسب‌وکار من است و بسیار متاسفم که نمی‌توانم تخفیفی برای آن‌ها لحاظ کنم. اما بد نیست بدانید که محصولات ما دارای فروش ویژه یا پیشنهاد ویژه هستند و اگر عضو اینستاگرام ما شوید می‌توانید از جزئیات این پیشنهادها باخبر شوید.(کارت اطلاعات تماس و یا آدرس شبکه‌های اجتماعی را به آنها بدهید) و به آنها بگویید: اگر سوالی در مورد هریک ازمحصولات‌مان دارید، به ما اطلاع دهید تا در اولین فرصت پاسخگوی سوالات‌تون باشیم ”
برای ارائه پاسخ مناسب در آن موقیتی که قرار دارید باید با کلمات بازی کرده و بهترین و مودبانه‌ترین پاسخ ممکن را به مشتریان خود بدهید و از توهین کردن به آنها به شدت پرهیز کنید و از آنها بخواهید که در شبکه‌های اجتماعی شما عضو شوند، اگر آنها به درخواست شما پاسخ منفی دادند، نشانه این است که آنها مشتری مورد نظر شما نیستند و با این جواب لطف بزرگی به شما کرده‌اند. و شما نیز می‌توانید با خیال راحت و بدون هیچ مشاجره لفظی، روز خود را ادامه دهید.


عمده فروشان


تنها راه کسب درآمد از خرده‌فروشی، فروش محصولات به قیمت دوبرابر قیمت آنها درعمده‌فروشی است.
به علاوه هزینه‌های حمل‌ونقل کالاها که بر عهده آنها است. بنابراین آنها دلیل بزرگی برای گرفتن تخفیف مناسب از شما در هنگام خرید محصولات‌تان دارند. این می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد، به علاوه می‌دانیم که روابط خوب با مشتریان عمده‌فروشی می‌تواند منجر به فروش دوباره محصولات‌تان در آینده شود.
اجازه ندهید که آنها از شما سو استفاده کنند. ممکن است چیزهایی مانند: حمل‌ونقل رایگان یا نمونه‌های داخل فروشگاه و یا هر چیزی که به آنها اجازه می‌دهد با فروش محصولات شما درآمد بیشتری کسب کنند را از شما بخواهند. تنها زمانی به این درخواست پاسخ دهید که تنها یک‌بار از طرف مشتری مطرح شود و بدانید که مشتری سعی در سو استفاده کردن از شما ندارد.

برای مثال: اگرهزینه ارسال محصولات به خرده فروشان، بخش بزرگی از سود شما از فروش محصولات‌تان را از بین می‌برد، بنابراین شما نمی توانید از پس درخواست حمل‌ونقل رایگان محصولات برای مشتریان بر بیایید. (افزایش قیمت‌های محصولات برای پوشش هزینه‌های حمل‌ونقل می‌تواند به جلوگیری از این مشکل کمک کند.)

بعد از مطلب چگونه محصولات دستساز خود را تخفیف بدهیم؟ در این زمینه بخوانید: راهنمای قیمت‌گذاری محصولات دستساز برای فروش

اگر شما کم‌ترین سود را بر روی قیمت محصولات‌تان می‌گذارید، به خرده‌فروشان اجازه ندهید که درباره فروش محصولات دستساز با قیمت کمتر با شما صحبت کنند. مگر اینکه در این میان چیزی وجود داشته باشد که بتواند این کاهش هزینه را برای شما جبران کند.
البته رد کردن هرگونه درخواست خرده‌فروشی کار دشواری است زیرا این امر می‌تواند به معنای فروش فراوان محصولات در آینده باشد. اما اگر یک خرده‌فروش هزینه‌های شما را سر موعد پرداخت نکند شاید مدت‌ها بعد نیز به فکر پرداخت بدهی‌اش نیفتد. پس مواظب باشید که حتی برای یک بار کاری نکنید که نمی‌خواهید در آینده بارها و بارها مجبور به انجام آن شوید.
درست مانند مصرف‌کنندگان، خرده‌فروشان نیز علاقه‌مند به انجام یک معامله خاص هستند. بنابراین مطمئن شوید که آنها فرصتی برای عضویت درشبکه‌های اجتماعی خرده‌فروشی شما دارند و تخفیف‌های ویژه و فصلی را تنها برای آنها ارائه دهید.


کاربران شبکه‌های اجتماعی


گاهی اوقات تقاضاهایی برای تخفیف در قیمت اجناس از طریق رسانه‌های اجتماعی خود دریافت می‌کنید. باید به این تقاضاها با احتیاط کامل پاسخ دهید زیرا این پاسخ شما ممکن است توسط صدها و یا حتی هزاران نفر دیده شود.
اولین کاری که باید انجام بدهید این است که بستر مناسبی را در نظر بگیرید. به عنوان مثال: در توییتر شما تنها می‌توانید پاسخ خود را در 140 کاراکتر بیان کنید. در ادامه پاسخ به یک درخواست تخفیف را ببینید:

“قیمت‌های ما همان چیزی هستند که اعلام شده‌اند (پیوند بدهید به محصولات). برای اطلاع از فروش و غیره در خبرنامه ما عضو شوید. سپاسگزارم!”.
این پاسخ چندین کار را انجام می‌دهد. آنها را به صفحه محصولات وصل می‌کند. جایی که محصولات‌تان را در معرض دید مردم قرار می‌دهد. همچنین به بهترین شیوه که تاثیر مثبت و انعکاس مناسبی بر روی برند شما دارد، می‌گوید:”نه”.

شما در فیس‌بوک و اینستاگرام فضای بیشتری برای کار کردن دارید اما در همه جا همان اصول اساسی اعمال می‌شوند. درخواست‌تان را برای به اشتراک گذاشتن وبسایت خود با ملیونها نفر به طور هم‌زمان امتحان کنید.
در هریک از این تقاضاهای تخفیف برای محصولات‌تان، ممکن است در صورت خرید مکرر، مایل باشید هدیه‌ای را در ازای خرید حداقل مبلغ یا انگیزه دیگری به مشتریان ارائه دهید. نکته قابل یادآوری این است که همه این تخفیف‌های ناچیز، سرانجام به مبالغ قابل توجهی تبدیل شده و باعث می‌شوند که در کار حسابرسی محصولات با مشکل مواجه شوید و می توان گفت از نظر حسابرسی، زمان و انرژی زیادی را از شما می‌گیرند و همچنین زمان و انرژی مورد نیاز برای اختصاص دادن به مشتری‌هایی که هزینه کامل محصولات دستساز شما را می‌پردازند را نیز کاهش می‌دهند.


حالا با خود فکر کنید که چگونه می‌توانید به افرادی که درخواست تخفیف برای محصولات‌تان را دارند، پاسخ دهید؟!

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز: 3 / 5. تعداد امتیاز: 2