3.7
(3)

اگر تاکنون درباره راه‌اندازی یک فروشگاه برای فروش محصولات دستساز خود فکر کرده‌اید، حتما دریافته‌اید که عوامل متفاوت فراوانی از جمله قیمت‌گذاری محصولات دستساز برای فروش در این زمینه وجود دارند که باید به آنها توجه کنید. این عوامل تنها محدود به لذت بردن از ساختن هنرها و صنایع دستی نمی‌شوند بلکه شما باید قادر باشید در کنار این هنرها و صنایع، کسب‌وکار مناسبی نیز راه‌اندازی کنید.

بخشی از آن نیز شامل یادگیری قیمت‌گذاری محصولات دستساز برای فروش است. شما باید با دقت در نظر بگیرید که چه نکاتی در مورد قیمت‌گذاری محصولات ممکن است برای مشتری جذاب باشد و در عین حال اجازه دهد کسب‌وکار شما با موفقیت و به صورت پایدار فعالیت کند.

در ادامه چند نکته در مورد راهنمای قیمت‌گذاری محصولات دستساز برای فروش آورده شده است.

 

راهنمای قیمت‌گذاری محصولات دستساز برای فروش:

 

۱- هزینه مواد اولیه و وسایل مورد نیاز برای تولید محصولات دستساز را در نظر بگیرید

 

برای تولید هر محصول به مواد اولیه نیاز دارید. مثلا: برای بافتن یک شال باید بدانید که چه نوع  و چه مقدار نخ را برای هر نوع شال استفاده می‌کنید. اگر شما سازنده جواهرات هستید، باید مقدار هزینه به‌کار رفته برای مرواریدها، نخ و سایر ملزومات را که برای ساختن هر جواهر به‌کار می‌رود حساب کنید. لازم است هزینه این لوازم را به قیمت نهایی کالاهای مورد نظر اضافه کنید.

 

۲- زمانی را که صرف ساختن این محصولات می‌کنید، نیز در نظر بگیرید

 

علاوه بر این شما باید دستمزد خود را برای صرف وقتی که برای تولید این کالاها گذاشته‌اید دریافت کنید. نرخ دریافتی شما به عنوان دستمزدتان بستگی به نوع کاری که انجام می‌دهید و میزان تجربه‌ای که دارید متفاوت است. اما شما می‌توانید آنچه را که افراد صنعت شما به طور معمول انجام می‌دهند بررسی کرده و کار آنها را مبنای تصمیم‌گیری خود قرار دهید. اما شما باید اطمینان حاصل کنید که با نرخ دریافتی خود مشکلی ندارید. اگر نمی‌توانید حداقل دستمزد را برای کاری که انجام می‌دهید بپذیرید، باید به نرخ ساعتی بیش‌تر که برایش کار می‌کنید برسید. سپس مقدار زمانی را که بر روی هر مورد گذاشته‌اید محاسبه کنید و هزینه کار خود را بر اساس آن تعیین کنید.

 

۳- رقابت موجود را در نظر بگیرید.

 

در نظر گرفتن اینکه سایر تولیدکنندگان برای محصولات دستساز مشابه با محصولات شما چه قیمتی را در نظر گرفته‌اند نیز می‌تواند مفید باشد. اما این نباید تنها عامل برای قیمت‌گذاری شما بر روی محصولات تولیدی باشد. اگر شما از مواد اولیه با کیفیت بالا برای تولید محصول استفاده می‌کنید و یا اگر دارای تجربه بیشتری در ساخت دستسازه‌ها هستید، این موارد و موارد مشابه می‌توانند در شیوه قیمت‌گذاری شما تفاوت ایجاد کنند.

با این وجود اگر بدانید که قیمت محصولات تولیدشده شما از سایر رقابت‌کنندگان کم‌تر است، می‌توانید بفهمید که شما برای تولید محصول خود به اندازه کافی پول نمی‌گیرید یا اینکه فراموش کرده‌اید سایر هزینه‌ها را به هزینه نهایی کالا اضافه کنید.

 

۴- وضعیت بازار فروش را در نظر بگیرید

 

ممکن است بازار فروش محصولات دستساز شما بر روی قیمت فروش آن تاثیر بگذارد. برای مثال: اگر رقابت قابل توجهی برای محصول تولیدشده توسط شما وجود نداشته باشد و محصول شما به‌خوبی به فروش برسد، این می‌تواند یک نشانه مناسب برای افزایش قیمت محصول شما باشد. یا اگر یک تعطیلات یا رویداد مرتبط با محصول شما وجود داشته باشد، این نیز می‌تواند بر قیمت فروش محصول شما تاثیر داشته باشد. بنابراین باید همواره به بازار فروش محصول و مشتری‌های خود توجه کنید.

 

۵- هزینه‌های اضافی را در نظر بگیرید.

 

زمانی که هزینه‌های تولید محصول را برآورد می‌کنید توجه به این نکته مهم است که هزینه‌های مازاد بر مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصول را نیز در نظر بگیرید. برای مثال: اگر شما محصولات خود را در ETSY بفروشید، باید درصد بازاریابی ETSY و یا کارمزد PayPal را بپردازید. اگر شما وبسایت خود را برای فروش محصولات دارید و هزینه‌ای برای تبلیغ آنها نمی‌پردازید، باید هزینه اضافه‌ای از مشتری نیز دریافت نکنید. اگر اجناس را حمل می‌کنید، و برای حمل آنها هزینه‌ای نمی‌پردازید باید هزینه حمل آنها را نیز از مشتری دریافت نکنید. سایر هزینه‌ها ممکن است شامل: تبلیغات، حمل‌ونقل و تجهیزات اداری باشند.

البته شما نباید تمام هزینه‌های ماهانه فضای مورد نیاز برای ساخت و نگهداری محصولات خود و سایر تجهیزات را به هر کالایی که می‌فروشید اضافه کنید! اما اگر تمام هزینه‌های ماهانه خود را حساب کنید و سپس این هزینه را بر روی تمام کالاهایی که در ماه می‌فروشید تقسیم کنید، این کار می‌تواند راه‌حل بسیار مناسبی برای هزینه‌های اضافی بر روی قیمت کالاها باشد.

 

۶- اهداف کسب‌وکار خود را در نظر بگیرید

 

آخرین عاملی که باید برای قیمت‌گذاری محصولات دستساز برای فروش در نظر بگیرید، هدف نهایی شما از تولید آن محصول است.

اگر می‌خواهید محصولات دستساز خود را با هدف دایر کردن یک فروشگاه بفروشید و یا شغل روزانه خود را ترک کنید، باید از هر کالایی سود واقعی کسب کنید، نه اینکه با هزینه به‌کار رفته برای مواد اولیه مورد نیاز و زمان سپری شده خود برای ساخت محصولات، زندگی خود را هلاک کنید. بنابراین اهداف رشد کسب‌وکار خود را در نظر بگیرید و بفهمید برای رسیدن به آن اهداف در یک بازه زمانی معقول، چه مقدار سود از هر کالا نیاز است.

 

کار خود را دست کم نگیرید

 

تلاش برای فروش محصولات با کم‌ترین قیمت می‌تواند برای صاحبان تازه‌نفس محصولات دستساز وسوسه‌انگیز باشد؛ اما اگر قیمت کم‌تری برای محصولات دستساز خود در نظر بگیرید، باعث می‌شود خریدارانِ کالاهای شما محصولات‌تان را به‌عنوان محصولات ارزان‌قیمت یا محصولات نامرغوب ببینند. علاوه بر این، به طور بالقوه می‌توانید قیمت کالاهای خود را پایین بیاورید اما اگر مشتری‌ها به طیف قیمت‌گذاری خاصی که شما محصولات دستساز خود را می‌فروشید عادت کنند، باعث تخفیف دادن مناسب سایر فروشندگان محصولات دست‌ساز می‌شود. و زمانی که به جایی رسیدید که بخواهید قیمت‌گذاری مناسب کالاهای خود را انجام دهید، مجبور می‌شوید آنها را به قیمتی که مشتریان به آن عادت دارند بفروشید که این باعث پایین آمدن بیش‌از حد دامنه سود شما می‌شود!

 

منبع: smallbiztrends

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز: 3.7 / 5. تعداد امتیاز: 3