4.3
(3)

آیا دوستان و اعضای خانواده شما از راه‌اندازی کسب‌وکار دستساز شما حمایت می‌کنند؟ آیا شما را به راه‌اندازی کسب‌وکار دستساز و تولید و فروش محصولات تشویق می‌کنند؟ اگر جواب شما مثبت است، کسب‌وکار دستسازه‌ها می‌تواند برای شما مناسب یا نامناسب باشد که این بستگی به عوامل زیادی دارد. فروش محصولات دستساز می‌تواند راه مناسبی برای کارآفرینی و راه‌اندازی کسب وکار دستساز مناسب شما باشد.

 

شما می توانید در یک موقعیت بسیار مناسب باشید؛ موقعیتی که فاقد هرگونه کمبود مکان برای فروش محصولات دستساز شما به صورت آنلاین است.

علاوه بر این، حتی کوچک‌ترین شهرها هم می‌توانند محل مناسبی برای به‌نمایش گذاشتن محصولات دستساز شما باشند. از طرف دیگر بسیاری از کارآفرینان محصولات دستساز درباره آنچه  که لازم است به عنوان تولید کننده محصولات و فروشنده آنها انجام دهند دچار مشکل می شوند.

پیش از ورود به این کار و راه‌اندازی کسب‌وکار دستساز ممکن است بخواهید از خودتان سوال‌هایی بپرسید تا ببینید آیا تبدیل شدن به یک کارآفرین محصولات دستساز برای شما مناسب است یا خیر؟

 

برای راه‌اندازی کسب‌وکار دستساز سوال‌های زیر را از خودتان بپرسید:

 

1- آیا من می‌توانم یک محصول دستساز را برای چند بار متوالی تولید کنم؟

 

زمانی که تولید محصولات دستساز را آغاز می‌کنید همه چیز برای شما تازگی دارد و میزان استرس شما بسیار کم است؛ زیرا هیچ مشکلی در زمینه خدمات مشتری برای‌تان وجود ندارد و می‌توانید هر آنچه را که دوست دارید تولید کنید؛ اما از زمانی که شروع به گرفتن سفارش محصولات دستساز کردید و مجبور به ساختن همان محصول پیشین به همان شکل و قیافه پیشین به تعداد فراوان به مدت چندین بار شدید، در این حالت است که کسالت و یکنواختی کار ممکن است شما را بیازارد.

اگر چه مشتریان علاقمند به دیدن محصولات جدید و متنوع هستند، ممکن است بسیاری از آنها علاقمند به محصولات خاصی باشند و از شما بخواهند که عین همان محصولات را بارها و بارها برای‌شان تولید کنید و اگر تصمیم به فروش عمده محصولات دستساز خود داشته باشید نیز باید محصولات خود را بارها و بارها تولید کنید.

 

این را به عنوان یک هشدار در نظر بگیرید: اگر شما از آن نوع شخصیت‌هایی هستید که از انجام کارهای تکراری متنفر هستند، برای تولید محصولات دستساز خود، یک نفر را استخدام کنید که قادر به تولید آنها به تنهایی و یا با کمک شما باشد. با این کار می‌توانید تا حدی از کسالت و یک‌نواختی کار دوری کنید.

 

2- آیا به مقدار کافی پول دارم؟

 

می‌توان گفت امروزه راه‌اندازی کسب‌وکار بسیار ارزان‌تر از گذشته است زیرا اینترنت و تکنولوژی‌های جدید موانع سر راه کسب‌و‌کار را کاهش داده‌اند. همچنین می‌توان گفت که امروزه شروع کسب‌وکار بسیار گران‌تر از گذشته است زیرا شما مجبورید با افرادی که در یک بازار بزرگ پرجمعیت هستند و می‌توانند به دلیل همین کاهش هزینه یک کسب‌وکار راه‌اندازی کنند، رقابت کنید.

در زمان‌های گذشته محصولات دستساز به آسانی و در همه جا در دسترس نبودند. اما دیری نپایید که وضعیت موجود تغییر کرد و تعداد خریداران افزایش یافت و تولیدکنندگان محصولات نیز مجبور به سرمایه‌گذاری روی نام تجاری خود(فعالیت‌های مربوط به تبلیغات و بازاریابی) به منظور معرفی آن به خریداران شدند.

قبل از راه‌اندازی کسب‌وکار دستساز، درباره هزینه برخی کارهایی که انجام آن برای شما لازم است تحقیق کنید. مثلا هزینه لوازم عکاسی، طراحی لوگو و طراحی گرافیک، خدمات چاپ برچسب، طراحی غرفه (اگر بخواهید در نمایشگاه‌هایی شرکت کنید)، خدمات طراحی وبسایت و عناصر و اجزای محصولات.

مقدار پول مورد نیاز برای شروع، بستگی به نوع کسب و کار دارد. اما من برای شروع هر نوع کسب و کاری کمتر از 5000 دلار (این پول کمی است) برای سرمایه‌گذاری بر روی آن و سایر مخارج با احتیاط در نظر می‌گیرم. اگر این مقدار پول را ندارید، قبل از شروع کسب‌وکار آن را پس‌اندازکنید و یا کسب‌وکاری راه‌اندازی کنید که در ابتدا به پول نقد خارج از توان شما نیاز نداشته باشد.

 

3- آیا به اندازه کافی صبور هستم؟

 

زمانی که کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کردید بی‌شک با تبریک و تشویق‌های دوستان و اعضای خانواده خود مواجه می‌شوید که می‌گویند: محصولات شما جزو بهترین محصولاتی هستند که تاکنون امتحان کرده‌اند.

پس از گذشت چند هفته، متوجه خواهید شد که نمی‌توانید با تشویق و خریدهای آنها زندگی خود را بگذرانید، و لازم است که روی افراد ناآشنا کاملا تاثیر بگذارید و توجه آنها را جلب کنید تا به غرفه یا وبسایت و اینستاگرام شما سری بزنند و بخشی از درآمد خود را از طریق افراد غریبه تامین کنید.

این روش همانند صعودِ کند و پایدار است. باید زمانی که کسی به شما توجه نمیکند همان کارهای درست را بارها و بارها انجام دهید و اشتباهات بزرگ خود را برطرف کنید. مطمئنا شما قادر به انجام این کار هستید اما یادتان باشد که موفقیت یک شبه به دست نمی‌آید.

انتظار رسیدن سریع به موفقیت، باعث بروز افسردگی و دلهره در شما خواهد شد.

در نظر داشته باشید که به هیچ وجه حاضر به نگه‌داشتن محصولات برای هیچ شخصی قبل از پرداخت پول نباشید و در هر حال، فروش را به صورت منظم و با حساب‌وکتاب انجام دهید.

 

4- آیا قوانین و مقررات قابل اجرا را می‌دانم (یا مایل به یادگیری هستم)؟

 

همه صنایع به ویژه محصولات مصرفی، قوانین و مقررات مربوط به شرکت‌کنندگان در آن صنعت را دنبال می‌کنند. در حالی که ممکن است استثناهایی برای کسب‌وکار دستساز و یا کوچک وجود داشته باشند. بسیاری از مقررات به طور یکسان برای همه شرکت‌کنندگان در صنعت مربوطه اعمال می‌شوند و شما نیز به دلیل کوچک بودن کسب‌وکار تان از این قوانین مستثنی نیستید.

اگر شما از هرگونه قوانین و مقررات معاف هستید، باید بدانید که استثنائات خاص و کاملا تعریف شده برای شما هم وجود دارند.

معمولا اصناف حمایت از مصرف‌کنندگان علاقه زیادی به محافظت از آنها در برابر تهدیدها و مشکلات احتمالی دارند، بنابراین اگر از قوانین مربوط به صنعت خود پیروی نمی‌کنید، سعی بر پیدا کردن کاری با قوانین مناسب‌تر داشته باشید.

 

5- آیا دوست دارم از فناوری در راه‌اندازی کسب‌وکار دستساز استفاده کنم؟

 

یکی از چیزهایی که در میان کارآفرینان محصولات دستساز می‌شنوم این است که می‌گویند من به حوزه تکنولوژی خیلی آشنا نیستم؛ این نوع نگرش باعث از بین رفتن کسب‌و کار شما حتی پیش از شروع آن می‌شود.

درحالی که نیازی نیست در دنیای دست سازه ها برای خود استیو جابز باشید، اما نیاز است که از راه هایی استفاده کنید که به رشد و پیشرفت شغلی شما کمک می کنند.

 

  • حداقل شما نیاز دارید که بدانید:
  • چگونه یک وبلاگ درست کنید
  • نحوه مدیریت یک خبرنامه ایمیل
  • نحوه نگهداری سبد خرید
  • تنظیم اندازه تصاویر
  • نحوه استفاده حداقل از سه رسانه اجتماعی

 

اگر شما قادر به انجام دادن این موارد نیستید، یا نمی‌خواهید سریعا آنها را یاد بگیرید، باید یک نفر را استخدام کنید که توانایی انجام این کارها را به خوبی داشته باشد.

 

6- آیا می‌توانم خود را در آن موقعیت قرار دهم؟

 

مهم نیست شما چه چیزی را درست می‌کنید و می‌فروشید، باید بدانید که شما تنها کسی نیستید که آن‌را تولید می‌کنید و به فروش می‌رسانید. به همین دلیل برای راه‌اندازی کسب‌وکار دستساز و فروش محصولات باید به فکر سود هرچه بیشتر خود باشید.

هرکسی می‌تواند مجصول شما را کپی کند، اما هیچ کس نمی‌تواند خود شما را کپی کند.

اگر برنامه شما این است که به‌تنهایی محصولات خود را به خریداران معرفی کنید، باید بگویم که برنامه شما چندان مناسب نیست!!

عکس‌هایی از خودتان را در قسمت معرفی سایت و خبرنامه و وبلاگ و یا بیو در اینستاگرام قرار دهید. مردم دوست دارند کمی از پشت صحنه‌ی کار شما را ببینند. آنها را به دنیای خود دعوت کنید و این‌گونه می‌توانید توجه آنها را به چیزی که پیشنهاد می‌کنید جلب کنید.

 

7- آیا من سرسخت و با استقامت هستم؟

 

اگر مشتری محصولات شما را دوست نداشته باشد به شما خواهد گفت. البته این انتقاد همیشه هم به صورت خوشایندی مطرح نمی‌شود.

اگر از برخی همتایان کسب‌وکار دستساز خود می‌خواهید که در مورد لوگو یا وبسایت جدید خود بازخوردی ارائه دهند، آماده شنیدن نظرهای تند و رک هم باشید. اگر شما نمی‌توانید صراحت و رک‌گویی را تحمل کنید، منتظر مواجه شدن پاسخ‌های‌شان در ابتدای کار باشید و خود را برای مواجه شدن با آن آماده کنید؛ زیرا هنگامی که با مردم سروکار دارید هرگز نمی‌دانید چه چیزی پیش می‌آید.

مردم می‌توانند گستاخ و مخالف شما باشند. آنها به شما خواهند گفت که محصولات دستساز شما بسیار گران هستند و خودشان نیز می‌توانند این محصولات را تولید کنند! گاهی آنها محصولات شما را خریداری می‌کنند و از آنها راضی نیستند و در صدد پس گرفتن پول‌شان از شما بر می‌آیند و درنهایت مجبور خواهید بود که با همه اینها با یک لبخند و رضایت پاسخ‌گو باشید. آماده کنار گذاشتن واکنش‌های برخاسته از احساسات خود باشید، در غیر این‌صورت سنگینی این احساسات، شما و کسب‌وکارتان را از بین می‌برد.

این سوالات را قبل از راه‌اندازی کسب‌وکار دستساز از خودتان بپرسید (و صادقانه جواب دهید) تا در حین کسب‌وکار موجب رنجش و افسردگی شما نشوند. و اینگونه قادر به هدایت هرچه بهتر کسب‌وکار دستساز خود خواهید بود.

 

چه سوال دیگری نیاز است که یک کارآفرین محصولات دستساز پیش از راه‌اندازی کسب‌وکار از خود بپرسد؟ در بخش نظرات برای ما ارسال بفرمایید تا آن را اضافه کنیم.

منبع: smallbiztrends

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین امتیاز: 4.3 / 5. تعداد امتیاز: 3